Sıralama seçin
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.


Cilt, deri üst yüzeyinin görünen yüzünü olarak bilinen ve dokuların örtüsü olarak tanımlanan tabakasıdır. Cilt yüzeyi dış etkenlere oldukça fazla maruz kalmaktadır. Dış etkenler olarak tanımlanan etkenlere detaylarıyla bakıldığında iklim ve mevsimsel değişiklikler, vücudun bağışıklık sistemi, vücudun ihtiyaç duyduğu günlük su miktarı dış etkenleri tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. 

Cilt Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar

Yaşam kaynaklarının başında yer alan sıvı tüketimi ortalama bir insan vücudunda günlük 2,5 litreyi bulmak durumundadır. Diğer kullanılması uygun nemlendirici çeşitleri dikkat edilmelidir. Eksik su tüketimi başta cilt olmak üzere tüm bağışıklık sistemi ve iç organlarında ciddi tahribata sebep olmaktadır. Cilt oluşumu ve cildin sağlıklı olması adına yeteri kadar su tüketimi ile birlikte nemlendirici çeşitleri oldukça önemli bir yere sahiptir.

Sağlıklı Bir Cilde Nasıl Sahip Olunur?

Cilt vücudu örten en üst tabaka olarak tanımlanmaktadır. Bu sebeple cilt yüzeyine güneş ışınları, toz, rüzgar, hava ve iklim değişiklikleri ilk olarak etkileyen başlıca sebepler arasında yer almaktadır. Cilt kendi içerisinde 4 bölüme ayrılmakta ve kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Karma ciltler, yağlı ciltler, kuru ciltler ve Normal ciltler kategoriyi oluşturmaktadır. Cilt tiplerine uygun nemlendirici çeşitleri önemlidir.

Cilt tiplerine uygun olmayan nemlendirici çeşitleri ve nemlendirici kremler kullanılmaması halinde cilt yüzeyinde olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu bağlamda nemlendirici kremler kullanılmadan önce bir dermatolog ya da cilt uzman hekim kontrolüne başvurulması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Kuru Cilt Tipi Nedir?

Cilt, yapısı itibariyle büyük bir kısmı genetik yani kalıtsal bir yapıdadır. Bir kişinin cilt tipi anne veya babadan geçen kalıtsal özellikler taşımaktadır. Diğer taraftan dış etkenler olarak bilinen başta sıvı tüketimi olmak üzere, alkol ve sigara kullanımı, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmak, iklim ve hava değişiklikleri cildin yıpranmasına yol açmaktadır. Yine dış etkenlerden önemli bir yere sahip olan melatonin ve serotinin hormonlarının doğru salgılanmaması cildin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır.

Melatonin hormonu düzenli uyku ile sağlanmaktadır. Uyku esnasında vücudun tüm organları ve cilt olmak üzere kendisini yenilemektedir. Kuru cildi tanımlayan başlıca etmen ciltte pullanma, cildin soluk olması ve döküntülerin meydana gelmesidir. Nemlendirici çeşitleri cilt tiplerine uygun olarak belirlenmelidir. Kuru bir cildin nemlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda kuru ciltlere uygun nemlendirici çeşitleri tercih edilmelidir. Kuru ciltlerin uzman bir dermatolog tarafından kontrol edilmesiyle cilt yüzeyine sürülmek üzere üretilen oldukça yararlı nemlendirici kremler tercih edilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken nokta doğru ürünün cilt yüzeyine temas etmesinin sağlanmasıdır. Krem veya süt tipi temizleyici jel alkolsüz sıklaştırıcı tonik, ve yoğun bir nemlendirici, yoğun içeriğe sahip besleyici krem türleri, haftada 2 kez olmak üzere nem bombası adı verilen maskeler, göz altı kırışıklık önleyici ürünlerin kullanılması önem arz etmektedir.

Yağlı Cilt Tipi Nedir?

Yağlı cilt tipleri kuru cilt tiplerinin aksine sebum olarak bilenen ve cilt gözeneklerinin yağ tabakasının kapatmasıyla oluşan yağlı bir his oluşturan ve bu gözeneklerin kapanmasıyla sivilcelenmeye yol açan cilt tipleri içerisinde yer almaktadır. Yağlı ciltler kuru ciltlere oranlar daha geç yaşlanma eğilimi göstermekle birlikte yağ oranının fazlalaşması nedeniyle akne veya sivilcelenmeye yol açmaktadır. Bu bağlamda yağlı ciltlere uygun nemlendirici kremler kullanılması halinde cildin yağdan arınmasını sağlayacak ve sağlıklı bir görünüme sahip olacaktır.

Karma Cilt Tipi Nedir?

Karma ciltler özellikle yüz ve boyun bölgesi genel olarak bakıldığında burun, yanak çevresinin yağlı alın ve boyun çevresinin ise kuru cilt yapısı sebebiyle oluşan bir cilt tipidir. Karma cilt sağlıklı ph seviyesinin doğru kullanılması konusunda bölgesel nemlendirici kremler farklı kullanımı önerilmektedir. 

Karma ciltlerin bakımı biraz daha özen istemektedir. Çünkü cildin tümüne bakıldığında her bölgesi aynı değildir. Bu sebeple cilt üzerinde bölgesel farklılıklar iyi tanımlanmalı ve uygun ürünler kullanılmalıdır.

Normal Cilt Tipi Nedir?

Normal cilt tipleri yağ oranı dengeli görünümü parlak ancak yağlı görünüme sahip olmayan ve cilt sağlığı açısından en kabul edilebilir cilt tipi olarak kabul edilmektedir. Normal cilt tipleri temizleyici kullanırken süt bazlı ve kimyasal içeriğe sahip olmayan doğal ürünler kullanmalıdır. Bu sayede cilt kendi ph seviyesini koruyacak özelliğe ve sürekliliğine sahip olacaktır. Özellikle 30 yaş ve üzeri kişilerin normal cilt tiplerini koruması ileriki yaşlarda bile cildin taze ve genç kalmasına olanak sağlayacaktır. 

40 yaş ve üstü ise sebum içermeyen anti age kremlerin yoğun olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu durumda cildin kırışması önlenecek ve hücrelerin yenilenmesi konusunda yardımcı olacaktır. Peeling yapılması en uygun olan cilt tipleri arasında yer alan normal cilt tiplerinde bu işlem sadece hafta bir kez yapılması ve ardından mutlaka nemlendirilmesi ile işlem sonuçlanacaktır.

Cilt Hassasiyeti ve Alerjik Reaksiyon

Cilt hassasiyeti kişilerin en rahatsız olduğu konulardan birisidir. Bazı ciltler alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Bu yüzden alerjiye sebep olacak nedenlerin mutlaka ortadan kaldırılması ve koruyucu kremlerle birlikte uzman hekim tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Cilt Üzerindeki Alerjik Reaksiyon Durumu Nedir?

Ciltte meydana gelen görüntü bozukluğu, kaşıntı, pullanma, deri döküntüleri, kızarıklık, kabuklanma, şişlik ve kabarık gibi belirtiler cilt yüzeyinde alerjik rahatsızlığın vermiş olduğu belirtiler arasında yer alan görüntüsel özelliklerdir. Alerjik reaksiyonlar dış etkenlerden oluşabildiği gibi bağışıklık sisteminden de kaynaklanan durumlar sebebiyet verebilmektedir. 

Güneş ışınlarına maruz bırakılan bir cilt üzerinde özellikle yanık olmak üzere kabarcıklar oluşması ciltte yaralar ve su toplanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple mutlaka uzman hekim tavsiyesine başvurulması gerekmektedir.

Cilt üzerinde oluşan ve alerjik reaksiyona sebep olan bir diğer önemli konu ise dermatolojik testlerden geçmeyen ve kalitesiz malzemeden üretilen kremler, solüsyonlar gibi ürünlerdir. Bu yüzden mutlaka laboratuvar testlerinden geçmiş kaliteli ve sağlıklı ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Cilt üzerinde oluşan alerjik sorunların tespit edilmesi adına kan testlerine mutlaka bakılmalıdır. Çünkü bazı besinler kişi bazlı alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir.

Cilt Nasıl Temizlenmelidir?

Cilt temizliği dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer almaktadır. Öncelikle en az günde 2 kez olmak üzere cilt tiplerine uygun temizleme jeli kullanılarak cilt yıkanmalı ve ardından uygun solüsyon pamuk yardımı ile masaj yapılarak cilt yüzeyine sürülmelidir. Ardından yine cilt tipine uygun bir nemlendirici mutlaka kullanılmalıdır.

Özellikle yaz ayları güneş ışınlarının dik gelmesi sebebiyle cildin kurumasına sebep olmaktadır. Bu bağlamda doğru bir cilt temizliği yapıldıktan sonra gün ortasında cildi korumak için doğru güneş koruyucularının yüz, boyun ve kollar olmak üzere açıkta kalan tüm cilde sürülmelidir. Akşam gece yatmadan önce mutlaka yumuşak bir fırça yardımı ile cilt temizlenmeli ve gözeneklerin sıklaşması için solüsyon ve nemlendiricilerin kullanılması uygun olacaktır.

Siyah noktaların temizlenmesi bu anlamda önemlidir. Buhar sistemi ile siyah noktalar yumuşatılarak çıkarılması kolaylaşacak ardından doğru temizleme işlemleri sonucunda nemlendiriciler ile gözeneklerin sıkışması ve hücre yenilenmesi sağlanmalıdır.

Nemlendirici Krem Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günümüzde teknolojinin gelişmesi dermatolojik alanda da oldukça etkili ve cildin ph seviyesini koruyan ürünler tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Fiyat fayda analizine bakıldığında buradaki en önemli nokta cilde en uygun ürünlerin kullanılmasıdır. Nemlendirici fiyatları ürünlerin içerdiği etken maddelere göre değişkenlik göstermektedir. 

Nemlendirici fiyatları öncelik olarak baz alınırken dikkat edilmesi uygun cilt tipine göre ürünün seçilmesi olmalıdır. https://www.hesaplieczanem.com/nemlendirici-kremlerdüşük olan ürünler satın alınırken içeriklerine dikkat edilmeli ve özellikle düşük olan nemlendirici fiyatları uluslararası dermatolojik testler onayından geçip geçmediğine dikkat edilmesi olmalıdır.

Kozmetik dünyası çok geniş bir kitleye sahiptir. Çeşitli firmalar çeşitli ürünleri piyasa sürmektedir. Burada tüketicilerin doğru ürüne ulaşması adına cildini iyi tanıması ve nemlendirici fiyatları uygun ve aynı zamanda kaliteli seçimler yapması cilt sağlığının birinci kuralı haline gelmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.