Sıralama seçin
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.
Güneşten Korunmanın Yolları


Güneş ışınları, yeteri kadar alınması halinde insan vücuduna çok faydalı olan D vitaminini depolamaktadır. Fakat çok fazla güneş ışınına maruz kalmak oldukça tehlikelidir. Başta güneş çarpması olmak üzere cilt yüzeyinde lekelenmeler, ciddi cilt hastalıklarına sebebiyet vermektedir.

Güneş Işınlarından Nasıl Korunmak Gerekir?

Güneş ışınlarından korunmanın pek çok yolları vardır. Bunlardan en önemlisi Yaz aylarında özellikle temmuz ve ağustos aylarından insanların güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıya çıkmaması ya da çıkmak durumunda kalırlarsa ciltlerini korumak amacıyla güneş kremleri kullanması, ayrıca gözleri korumak amacıyla güneş gözlüğü, baş bölgesini korumak için ise şapka kullanılmalıdır.

Dış giyim, güneşe olan hassasiyeti karşılamak amacıyla oldukça önemlidir. Beyaz ve açık renkler güneş ışınlarını itme özelliği taşıması sebebiyle yaz aylarında açık renk kıyafetlerin giyilmesi gerekmektedir. Siyah ve koyu renk kıyafetler güneşi çeker. Ayrıca yaz aylarında kumaş türlerinin tamamı ile pamuk olarak seçilmesi sentetik kumaşlardan uzak durulması çok önemlidir.

Güneş Işınlarının Faydaları Nelerdir?

Güneş ışınları insan sağlığı üzerinde oldukça faydalı etkileri söz konusudur. Güneş, vücuda D depolamakta ve bu sayede kışın D vitamini ihtiyaçları karşılanmaktadır. D vitaminin insan vücudunda olmaması çok ciddi rahatsızlık ve hastalıkların habercisi olmaktadır. Bu hastalıkların başlıca başlıklarına detayları ise öncelikle kemik hastalıklarıdır. Kemik erimesi başta kadınlarda olmak üzere ileri yaşlarda olması beklenen rahatsızlıklardır. Ancak güneş ışını almayan bir insanda genç sayılabilecek bir yaşta kemik erimesi başlaması söz konusu olmaktadır.

Güneş ışınlarının faydalarının bir diğeri ise cilt hücrelerinin yenilenmesidir. Fakat aşırı derecede güneş ışını yine erken yaşlanmaya ve cilt rahatsızlıklarına sebebiyet vermesini önlemek için güneş kremleri mutlaka kullanılması uzman doktorlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Kansızlık ve bağışıklık sistemi hastalıklarının önlenmesine yine güneş ışınlarının içinde barındırdığı D vitamini yardımcı olmaktadır. D vitamini ayrıca ciltteki yara ve enfeksiyon durumunda iyileşmesini hızlandırmaktadır. Vücudun dengesi olarak tanımlanan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Güneş Işınlarının Zararları Nelerdir?

Güneş ışınlarının faydaları oldukça fazladır. Bu faydalara karşılık güneş ışınlarının zararları da söz konusudur. Özellikle son dönemlerde ozon sistemindeki bozulmalar ve iklim değişikliği sebebiyle güneş ışınları ozon tabakasından filtreleme özelliğinin azalması sebebiyle zararlı ışınları yönlendirmektedir. Bu sebepler Yaz aylarında deniz kenarı veya tatil bölgelerinde özellikle öğlen saatleri olarak uzmanların hem fikir olduğu 11 ve 16 saatleri arasında güneşe çıkılmaması önerilmektedir. Yine bu saat aralığında çıkılacaksa güneş kremleri kullanılması şiddetle önerilmektedir. 

Güneş Kremi Nedir?

Güneş ışınları zararlı ultraviyole ışınları yaymaktadır. İnsan cildi oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebeple cildin her bir bölgesinin deri kalınlığı farklı olması sebebiyle kullanılacak güneş kremleri cilt bölgesine göre farklılık yaratmaktadır. Güneş kremleri koruyuculuk dereceleri faktör başlığı altında tanımlanmaktadır.

Güneş Kremi Faktörleri Nedir?

Güneş ışınlarından korunmak ve özellikle cilt kanseri gibi çok ciddi hastalıklara yakalanmamak adına güneş kremleri mutlaka günlük hayatta ve özellikle yaz aylarında başta olmak üzere kullanılmalıdır. Güneş kremi faktörler SPF olarak ifade edilmektedir. Spf Sun Protection Faktör geniş açılımı ifadesiyle Türkçe karşılığı geniş korumalı güneş faktörü olarak çevrilmektedir. SPF, güneş kreminin cildin güneş yanıklarına karşılık korumasına yardımcı olmaktadır. Cilt, bölgelerine göre farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse yüz bölgesi ince katmanlı bir cilt yapısı varken bacak bölgesi kalın cilt yapısı söz konusudur. 

Güneş kremi çeşitleri 20-30-50 faktörlü kremler olarak bölümlere ayrılmaktadır. 20 faktörlü güneş kremi çeşitleri koruması oldukça düşük ultraviyole ışınlarından korumaktadır. 30 faktör güneş kremi çeşitleri ise genellikle güneş ışınlarının düşük olduğu zamanlar yani kış mevsiminde özellikle yüz bölgesinde kullanılmalıdır. 50 ve üzeri faktör güneş kremi çeşitleri güneş ışınlarının dik geldiği mevsim olan yaz aylarında kullanılmalıdır. Güneş kremi çeşitleri yüz, boyun, göğüs, sırt ve bacaklar bölgesine güneşte kalınan süreler içerisinde belirli aralıklar ile cildin durumuna göre koruma faktörlü olarak kullanılmalıdır.

Güneş Kremi Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Piyasa da çok çeşitli ve içerikleri birbirinden farklı güneş kremleri satılmaktadır. Her güneş kreminin cilt tipine uygun olması durumu mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse yağlı cilt tipi ile kuru veya normal cilt tipleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu yüzden güneş kremi satın almadan önce hangi güneş kreminin cilt tipine uygun olup olmamasının araştırılması çok önemlidir. Buna göre;

-Cilt üzerinde herhangi bir yara veya kızarıklık ya da hassas bir cilt söz konusu ise güneş kremi kullanmadan önce mutlaka bir uzman dermatoloğa başvurulması uygun olacaktır.

- Güneş kremleri kozmetik malzemelerdir. Dolayısıyla bir güneş kreminin dönemi bir yaz dönemi olacak şekilde kullanılmalıdır. Bir sonraki yaz dönemine mutlaka kremlerin yenisinin alınması gerekmektedir. Aksi takdirde ciltte rahatsızlık ve en hafif rahatsız olarak görülen alerjik reaksiyonlar söz konusu olacaktır.

-Güneş kremleri güneşe çıkmadan önce cilde uygun bir şekilde sürülmelidir. Özellikle yüz bölgesi için yüksek koruma faktörleri tercih edilmelidir.

-Çocukların güneş kremi ile korunması konusunda yaşa durumuna göre kullanılmadan önce bir uzman hekime başvurulması uygun olacaktır.

-Güneş kremleri gün içerisinde güneşte kalma süresine göre yoğunluğu ayarlanmalıdır.

Güneş Kremi ve Bronzlaştırıcı Kremler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yaz döneminde insanlar güneşlenmeyi seçmektedirler. Güneş ışınları cilt üzerinde bronzlaştırıcı etki sağlayarak tenin koyulmasına neden olmaktadır. Bronzlaştırıcı kremler Güneş kremleri arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Bronzlaştırıcı krem güneşin cildi daha fazla renginin koyulmasına sebep olmakta ancak güneş kremi cildi koruma özelliğine sahiptir. Bu sebeple her iki ürünü birbiriyle karıştırmamak gerekmektedir.

Hassas cilde sahip olanların bronzlaştırıcı krem yerine güneşten ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunması için güneş kremi kullanmalıdır. Bronzlaştırıcı krem kullanılması isteniyorsa akşam güneş ışınlarının eğilmeye başlaması ve yakıcı etkisinin azalması amacıyla kullanılmalıdır.

Hassas ciltlerin güneş kremi kullanmadan önce mutlaka bir uzman hekim ve dermatoloğa başvurması çok önemlidir. Bazı ciltler a tipik yani alerji reaksiyonları göstermesi söz konusu olmaktadır. Bu durumda doktor tavsiyesine uygun kremlerin tavsiye edilmesi halinde doğru kullanım reçetesiyle gerçekleştirilmelidir.

Yara, leke, çil, ben, sivilce gibi cilt üzerinde oluşan lezyonlar söz konusu ise bu durumda yine doktora başvurulmalı ve bu lezyonların araştırılması yapılmalıdır. Bazı cilt rahatsızlıkları güneş ışınlarıyla karşı karşıya gelmemelidir. Bu durumu doğru sonuçlandırmak için doktor tavsiyesi mutlaka alınmalıdır.

Güneş Kremi Nasıl Sürülür?

Güneş kremleri kullanılırken sürme tekniklerini iyi bilmek ve doğru noktalara güneş kremi sürmek gerekmektedir. Yüz bölgesine uygun faktörlü güneş kremi sürülürken özellikle göz bölgesine dikkat edilmeli ve güneş kremi ile gözün temas ettirilmemelidir. 

 Boyun bölgesi ense ile birlikte yeteri kadar miktarda cilde masaj yapılarak sürülmelidir. Yüzdeki cilt tipi boyun ve göğüs bölgesi ile aynıdır. Yani en hassas ve güneş ışınlarından etkilenen bölgelerdir bu sebeple yüksek korumalı güneş kremleri tercih edilmelidir. Karın bölgesi, sırt bölgesi, bacak bölgesi için cildin uyumuna göre ciltte boşluk bir alan kalmamasına dikkat edilerek sürülmelidir. Güneşte kalma süresine göre güneş kremi uygulaması yapılmalıdır.

Güneş Kremi Değerlendirilmesi Nasıl Olmalıdır?

Piyasa da birçok marka güneş kremleri satılmaktadır. Ancak her güneş kremi her cilde uygun değildir. Bu yüzden sadece güneş kremi fiyatları ile değerlendirme yapmamak doğru olacaktır. Güneş kremleri içeriği bakımından en doğal ve cilde en uygun olanı seçilmelidir. İnternet üzerinden güneş kremi fiyatları araştırılabilme imkanı mevcuttur.

Güneş kremleri içerdikleri koruyuculuğun ve faktör bazlı güneş kremi fiyatları farklılık oluşturan sebeplerin başında yer almaktadır. Ayrıca Tıbbi güneş kremi ürünleri yine güneş kremi fiyatları değişkenlik göstermektedir.
Koruyucu etkisi, faktör değeri, kozmetik marka türü veya çeşitleri güneş kremi fiyatları belirleyen nitelikler arasında yer almaktadır. Bu sebeple fiyattan ziyade cilde olan en iyi ürünün seçilmesi önem arz etmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.